Rituál Zavinování

Prostor ticha plný vnitřních darů

Ponořte se do ticha, které léčí, dokáže ukonejšit a dát prostor k uvolnění

V tichu je hloubka a v ní dary – Pravda a Život. Společně s dotekem se dotýká duše a v jemnosti a úctě otevírá bezpečný prostor a potenciál tolik potřebný pro změnu.

Plná pozornost, naslouchání, vědomý dotek a láskyplná péče a podpora, vedou k hlubokému léčení bolesti, smutku, přechodu, uzavírání a Znovuzrození.

O tom všem je jeden z nejsilnějších přechodových rituálů – rituál zavinování neboli zavírání kostí. 

To staré umírá, aby se mohlo zrodit to nové

Zavinování je starodávný slovanský rituál scelující duši a tělo, který se začal opět probouzet k životu, a to nejdříve v Rusku a na Ukrajině.

Zavinováním posbíráme dary a poklady minulosti, uzavřeme to staré, abychom se mohly otevřít tomu novému.

Pár posledních let jsem žila v domnění, že poporodní rituál vedou pouze porodní asistentky či duly, a že ho lze provést pouze šest týdnů po porodu. Když ke mně ale přišla informace, že to lze i zpětně na různé životní bolesti, má duše byla potěšena! Velmi krátce jsem se poté nechala tímto rituálem provést a po 21 letech  v sobě konečně uzavřela porod mojí dcery. Tento transformační zážitek a hluboké léčení mi zahojilo bolesti z odloučení, pocitu selhání, viny a pomyslné „přestřižení pupeční šňůry“.

Záhy na to mi často na kraniosakrální terapie začaly chodit ženy s otiskem bolesti nenarozených dětí či jejich úmrtí a začalo ve mně sílit vnitřní volání a touha dopřát tento rituál, uvolnění a uzdravení i dalším ženám.  „Zázraky“ a další okolnosti mě brzy přivedly do učení rituálu zavinování u úžasné, moudré ženy, ukrajinské zavinovalnice a duly Anny Gedre, která tímto rituálem provází již mnoho let.

Cítím obrovskou vděčnost, respekt a úctu k tomuto silnému transformačnímu procesu a jsem nesmírně ráda, že jim teď mohu provést i Vás, protože každá z nás má ve svém životě období, které je těžké či bolestivé, a které je potřeba vědomě poléčit, uzavřít a přijmout jeho dary.

Slované brali zrození jako portál, bránu mezi dvěma světy, který se otevírá již 40 dní před porodem. Už tehdy se začíná „něco dít“. Při porodu se musí žena plně otevřít, duše i tělo jsou dokořán. Žena při něm vchází do labyrintu pro své dítě, jde naproti duši a otevírá tuto bránu. Když žena rodí, je tedy energeticky „někde mimo“, mezi dvěma světy, mezi životem a smrtí. Z labyrintu musí žena zase vyjít a bránu – porod uzavřít. Protože co bylo otevřeno, by mělo být zase uzavřeno, aby energetické síly neutíkaly pryč.

Proto je tak důležité během prvních 40 dnů po porodu odpočívat, pečovat o sebe samu a hlavně nechat se opečovávat.

Poporodní zavinování se dělalo většinou 40. den po porodu, kdy se měla brána uzavřít.  Když se brána uzavřela, žena i dítě mohly žít plně v tomto světě a nebyly v něm jen „napůl“.

Zrození každého dítěte je pro ženu iniciací a poporodní zavinování je završením této iniciace.  Zavinování je třešinkou na dortu iniciace, je tečkou, která dovršuje přechod „do ženy matky“. Je to rituál scelení duše i těla, rituál obnovy ženy. To, jak žena prožije šestinedělí, kolik síly obnoví a nabere, pak má vliv na celý její další život. Proto je šestinedělí tak důležité a mělo by být posvátné.

V ČR se s tímto rituálem setkáváme také pod počeštělými názvy zavírání kostí nebo rituál rebozo/rebozo rituál, v angličtině „Closing the bones“, ve španělštině „Cerrada“, „Encaderamiento“ či „Manteo“. Rebozo nebo manta je latinskoamerický název tradičních šátků, které se používají při tomto rituálu. Ve slovanské tradici se pro tento zavinovací šátek používá název svivalník nebo pinta. Tento rituál tedy najdeme v určitých podobách prakticky po celém světě.

Jak už bylo psáno výše, rituál nepoužíváme pouze pro poporodní období, ale pro všechny velké změny v životě ženy, ale i muže.

Kdy je Zavinování vhodné

Co ženě rituál Zavinování přináší

Zavinování je pro ženu bezpečným a láskyplným prostorem, ve kterém se může otevřít a sdílet svůj příběh bez posuzování. Pomáhá ženě ve všech rovinách: psychické, fyzické i jemnohmotné.

Psychika – Sdílení a vypovídání se pak přináší velkou úlevu, uvolnění a odplavení emocí.

Fyzické tělo – Z fyzického hlediska pomáhá zavinout dělohu po porodu a navrátit orgány na své místo v těle. Vyplavuje se hormon relaxin, dochází k hluboké relaxaci a hlubokému uvolnění svalů. Nápoj, oleje a byliny pomáhají vyživit a zahřát především porodem vyčerpané tělo ženy. Tělo dostává péči, relaxaci, poděkování, vděčnost a uctění.

Jemnohmotné tělo – Zavinováním, se žena energeticky uzavírá, vrací se její síla, opět dokáže cítit své hranice a opětovně se spojuje se svým tělem v důvěře (zejména po císařském řezu, operačních zákrocích apod).  Tělo se při zavinování i po něm celkově čistí a vyplavují se z něj toxiny.

Vedlejším efektem může být úbytek váhy při vyloučení nadbytečné vody z těla nebo se mohou objevit známky dočištění dělohy.

Po zavinování se doporučuje odpočívat, držet se v teple, mít dostatečný pitný režim a pobývat několik dní spíše v klidu.

Jak a kde rituál probíhá

Celý proces trvá 6-12 hodin (průměrně 8 hodin), dle individuálních potřeb ženy.

Rituál provádím nejčastěji u ženy doma, aby pak po ukončení rituálu mohla zůstat přirozeně v klidu, odpočívat a nechat vše doznít. Nebo lze rituál provést v bezpečném, příjemném a útulném prostoru Camelia centra v Českém Těšíně. Pokud nelze zavinovat u ženy doma ani využít prostor Camelia centra, lze pronajmout prostory na zavinování, které si žena hradí sama.

U rituálu v domácím prostředí je třeba zajistit, aby ženu nikdo nerušil, aby se mohla plně uvolnit a ponořit do procesu. Pokud žena nemá doma vanu, lze nahradit sprchovým koutem, lavorem či vaginální napářkou. Pokud má žena miminko, které kojí, je třeba, aby miminko někdo po celou dobu hlídal a přinášel ho mamince na kojení.

Co vše je součástí rituálu

Příběhy mých klientek

Děkuji Ti, Dorotko, za rituál Zavinování, kterým jsi mne provedla. Jsem šťastná za to spontánní rozhodnutí, když jsi o Rituálu poprvé napsala, jím ve Tvém doprovodu projít. Jsi jednou z mála, kterým jsem ochotna se svěřit do péče. Tvá vnitřní čistota, opravdovost a moudrost mi to dovolila.

A tak Ti teď mohu ze srdce poděkovat za kouzelný čas Rituálu, který mi - tím jak jím v plné přítomnosti provázíš - dal zažít pocit sounáležitosti, porozumění a přijetí tak, jak právě jsem. Cítím, že Rituál pomohl uzavřít nedovřené záležitosti a umožnil tak, aby do mého života mohlo přijít nové. Život se mi proměňuje a jsem přesvědčena, že i to jsou účinky s Tebou prožitého. Některé věci potřebují čas, aby se v životě mohly objevit a tento Rituál je pro to jemnou a citlivou podporou.

Přála bych každé ženě, aby si dovolila prožít takový malý kousek ráje na Zemi, protože tím malým to začíná a s časem se ve velký náš vlastní ráj v životě proměnit dokáže. Jsem vděčná za Tebe a čas, který jsem s Tebou mohla prožít. Děkuji Ti
Bohu
Ten den bylo květnové novoluní, nádherný čas, kdy jsem mohla i já prožít svůj Nový začátek... Začnu ale od začátku... Když jsem poprvé slyšela o rituálu Zavinování zaujalo mě to – uzavírání… Můj náročný porod s první holčičkou bylo první, co mne napadlo – akutní císařský řez oproti mému vysněnému přirozenému porodu bez zásahů – výčitky, ohromná lítost a bolest… Miminko oddělené od maminky, opuštěné, ve strachu… čas plyne a strach mé holčičky z opuštění je všudypřítomný… a já to vidím, vnímám a vím, že je už nejvyšší čas (si) to o(d)pustit… A do mého života přichází Dorotka s Kačenkou… Náhoda?

Společná domluva je skvělá, vše, co potřebuji, vím od začátku do konce. Můj den se blíží a já cítím směs příjemné nervozity a zvědavosti… Budu vědět co dělat? Jak se chovat? Nebudu se stydět? Nebudu se bát?

Ráno zařídím pár nejnutnějších věcí ohledně rodiny a poté už přichází čas připravit můj domov, svůj prostor… Užívám si to s velkou pozorností a pečlivostí… Dorotka s Kačenkou přijíždějí a hned od prvního okamžiku se všechny mé obavy rozplývají v záplavě srdečnosti… Vše plyne tak jemně a lehce… Mám čím dál větší důvěru, že mohu být tak otevřená, jak si jen dovolím… a kdy jindy a s kým jiným než v tento den s Dorotkou a Kačenkou si dovolit nechat, zavřít a odložit vše, co je potřeba… Hraje hudba, můj domov je provoněn kakaem, bylinkama, olejíčky… Moje téma se mi pomalu začíná ukazovat - mluvím více a více o mém vlastním porodu, o kterém nevím téměř nic… Přicházejí první fáze celého rituálu, cítím sílu každého okamžiku, uvolňuji se, a tak si dovoluji prožít si to, co potřebuji. Je to síla a už to plyne samo, jsem tam já a já a já… Opuštěná… ve své křehkosti, zranitelnosti… jsem tam opuštěná jako miminko, dospívající dívka a opuštěná i jako žena… (ta paralela s mojí dcerkou mě i nyní uchvacuje)… A cítím nekonečnou dávku podpory a důvěry od mých úžasných průvodkyň. Jsou tam se mnou, s mým strachem, nejistotou, s mým nekonečným pocitem opuštění. Jsou tam a věří, že to zvládnu…

Přichází koupel – svíčky, růže, bylinky… Zvuk vody – jak kdybych měla zbystřené smysly… Užívám si času, kdy jsem pro sebe tím nejdůležitějším člověkem… Vnímám své tělo, cítím se uvolněná, hraji si s vodou, hraji si s myšlenkami a najednou mě napadá, že ve slově opuštěná stačí změnit pár písmenek a vzniká rozpuštěná, dopuštěná, puštěná… odpuštěná… a přichází ohromná vlna radosti, takové té rozpustilé radosti a hravosti… a tím i ještě více uvolnění.

Přichází čas, kdy je mé tělo poprvé „zabaleno“ – a to do nádherné vůně oleje… A pak… zámky se zamykají… jeden za druhým… jsem tam ve své naprosté nahotě těla i duše… jsem tam plně… se vším, co ke mně patří, s veškerou bolestí, strachem, smutkem a beznadějí… jsem tam se všemi, co mě opustili, jsem tím sevřená zvenku i zevnitř a pak slyším, jak má ústa promlouvají: Omlouvám se, Miluji Tě, Odpusť mi, prosím, Děkuji… a pak znovu a ještě jednou a několikrát dokola a do mysli mi přicházejí všichni Ti, kterým to v plné otevřenosti, lásce a pokoře potřebuji říci… Bolest mizí, pláč ustává, mořská bouře v duši utichá… jsem tam já… ve své nahotě… v dokonalé důvěře, že jsem tady na tom světě správně. Dokonáno jest…
Tereza K.
RITUÁL ZAVINOVÁNÍ

Cena rituálu Zavinování

RITUÁL ZAVINOVÁNÍ

v Camelia Centru

6-10 hodin

8.800 Kč

Rituálem Vás provede
Dorota Camelia Kantor 

V ceně každého rituálu je 30min konzultace před rituálem, 6-10 hodin individuální péče v den zavinování, podpora v následujících dnech po zavinování, pomůcky na zavinování pro každou ženu (zahřívací nápoje, bylinky, přírodní esenicální oleje apod.)

RITUÁL ZAVINOVÁNÍ

U VÁS DOMA

/ v pronajatém prostoru

6-10 hodin

9.900 Kč

Rituálem Vás provede
Dorota Camelia Kantor 

K ceně rituálu se individuálně připočítávají náklady na dopravu a řidiče.

Oblast: Český Těšín, Třinec – Jablunkov, Havířov – Ostrava, Karviná – Bohumín, Frýdek Místek,

Případný pronájem prostor není součástí uvedené ceny rituálu.

RITUÁL ZAVINOVÁNÍ

PO CELÉ ČR

Dorota Camelia Kantor & Kateřina Zavoralová

Katka a Dorka

6-10 hodin

18.000 Kč

Pro ženy, které touží být podpořeny a zavinuty dvěmi ženami, rituál vedeme společně s mou přítelkyní Kateřinou Zavoralovou (Průvodkyní rituály a ženou, která pro vás šije zavinovací šátky).

Rituál pro Vás uspořádáme po celé České republice. Náklady na cestu nejsou součástí uvedené ceny. Nad 200 km od Pardubic s náklady i na ubytování.

Konat se může u Vás doma, nebo v pronajatém prostoru. Pronájem prostor není součástí uvedené ceny rituálu.

Storno podmínky

Při zrušení dohodnutého rituálu méně než 24 hodin předem, účtuji storno poplatek ve výši 50% z ceny rituálu.
Děkuji za pochopení.

Objednejte si

RITUÁL ZAVINOVÁNÍ

Kontaktní formulář